Lanzarote to kolejna hiszpańska wyspa, którą mieliśmy okazję zwiedzić motocyklem. Głównym kryterium przy wyborze wakacyjnego kierunku były atrakcje jakie oferuje dane miejsce. Teraz wiem, że Lanzarote jest jedną z najciekawszych z Wysp Kanaryjskich, a tydzień zwiedzania to minimum aby przejechać i poznać wyspę. Większość atrakcji to spuścizna po Cesare Manrique, jednak jest także wiele innych miejsc (bezpłatnych), które warto zobaczyć.

 

Los Hervideros

Los Hervideros czyli wrzące wybrzeże. To punkt widokowy znajdujący się w południowej części wyspy, pomiędzy Salinas de Janubio a El Golfo. Ten fragment urwistego brzegu, powstał w XVIII wieku podczas wybuchów wulkanów gdy masy gorącej lawy spotkały się z chłodną wodą morską. Powstały tam liczne szczeliny, tunele i formacje skalne. Przy wietrznym dniu ocean sprawia wrażenie, jakby woda rzeczywiście się gotowała – taki niezwykły spektakl stworzony przez naturę. Wstęp bezpłatny.

 

El Golfo z El Lago Verde

Zielone jezioro to największa i chyba jedyna atrakcja miejscowości El Golfo. Jezioro to podziwiać można z punktu widokowego położonego we wschodniej części krateru (o nazwie takiej jak wioska czyli El Golfo) do którego dojść możemy z parkingu. Swoją zieloną barwę zawdzięcza obecnemu w nim specyficznemu fitoplanktonowi. Woda w jeziorze jest pochodzenia oceanicznego, a intensywne jej odparowywanie spowodowało, że jest mocno zasolona (prawdopodobnie bardziej niż woda w Morzu Martwym). Ma ono od 8 do 10 metrów głębokości. Wstęp bezpłatny.

 

Salinas de Janubio

Salinas de Janubio, nazywane również „solnym ogrodem” to saliny usytuowane na południowym zachodzie Lanzarote. Ich budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, by zapewnić zapewnić zapas soli potrzebnej do konserwowania poławianych ryb. Prowadzone są rodzinnie przez trzecie już pokolenie. Mają powierzchnię ponad 400 tysięcy metrów kwadratowych i  produkują rocznie około 2 tysięcy ton soli.

 

Centro de Visitantes e Interpretación de Mancha Blanca

Centrum Informacyjne Parku Narodowego Timanfaya znajduje się pomiędzy Tinajo a Yaiza, przy drodze za miejscowością Mancha Blanca. W budynku znajdują się ekspozycje przybliżające zjawiska wulkaniczne na Lanzarote i na świecie. Można także obejrzeć filmy przedstawiające erupcje oraz zaznajomić się z florą i fauną Parku Narodowego. Z budynku prowadzi drewniana promenada wśród pól lawowych, skąd roztaczają się widoki na Park Timanfaya. Wstęp bezpłatny.

 

Winnice La Geria

La Geria to obszar o powierzchni ponad 5 tysięcy hektarów leżący na południowym zachodzie Lanzarote wykorzystywany pod uprawę winorośli. Winnice te należą do najbardziej nietypowych krajobrazowo winnic na świecie. Tu każdy krzaczek winorośli posadzony jest w dołku z wulkanicznym popiołem i otoczony murkiem z kamieni wulkanicznych, chroniącym winorośle przed wiatrem.

Na Lanzarote jest kilka winnic w tym rejonie, my wybraliśmy Bodega La Geria. Po płatnej degustacji zakupiliśmy białe wino z lokalnego szczepu Malvasia Volcanica, który to dostosował się do życia na wulkanicznej ziemi.

 

Aloe Vera Museum

Muzeum i jednocześnie fabryka aloesowych specyfików znajduje się w miejscowości Yaiza. Muzeum posiada kilka paneli, które opowiadają historię aloesu, a także system produkcji wykorzystywany do uprawy i zbioru roślin. Centrum ma także salę audiowizualną, w której można obejrzeć film tematyczny oraz organizowane są pokazy zastosowań terapeutycznych czystej postaci aloesu. Zaskoczeniem była dla mnie ulotka w języku polskim, a także oferta bezpłatnej dostawy zakupionych produktów do Polski (również soli kąpielowych z Salinas de Janubio). Taki eko-sklep.

 

targ w Teguise

Dysponując czasem w niedzielę warto się wybrać do miejscowości Teguise w środkowej części Lanzarote. To tutaj w każdą niedzielę, to niewielkie miasteczko zamienia się w tętniące życiem targowisko. Ulice są zamknięte, a przed miejscowością pojawiają się „dzikie” parkingi przy posesjach – oczywiście płatne. Kupimy tutaj wszystko – od ubrań, poprzez rękodzieło i biżuterię (w szczególności wulkaniczną), lokalne trunki, jak i „chińskie” pamiątki. Poniżej też fotka osobliwej posiadłości, z osobliwym podwórkiem…

 

Volcan El Cuervo

Wulkan znajdujący się przy drodze LZ-56 (jest tam maleńki parking) niedaleko Parku Timanfaya na południowym zachodzie wyspy. Warto sobie zrobić godzinny spacer (około 3 km) wokół niego wraz z wejściem do krateru. Polecam pojechać tam w godzinach późno popołudniowych. Nie ma upału, nie ma ludzi, jedynie duży wiatr – ale on jest zawsze obecny 🙂 Wstęp bezpłatny.

 

Zapraszam również do lektury mojej relacji z podróży po Lanzarote motocyklem: Ale wieje czyli dookoła Lanzarote oraz wpisów o pozostałych atrakcjach wyspy: Lanzarote – Śladami Césara Manrique oraz Skarby Lanzarote – pamiątki z wyspy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *