czyli stolica Wielkopolski na weekend

Poznań położony jest w dolinie rzeki Warty. To piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i szóste pod względem powierzchni. Jest jednym z najstarszych lokowanych miast w Polsce – nadanie praw miejskich nastąpiło w 1253 r. Poznań był też jednym z ośrodków stołecznych i religijnych państwa Piastów w X i XI wieku, a w latach 1290–1296 był stolicą Polski. Patronami miasta Poznania są apostołowie Piotr i Paweł, święci Kościoła katolickiego. Święto miasta, jako dzień jego patronów, obchodzone jest 29 czerwca.

Poznańskie KOZIOŁKI

Koziołki bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza. W 2002 roku w wyniku konkursu przeprowadzonego przez Radio Złote Przeboje poznańskie koziołki otrzymały imiona Tyrek i Pyrek.

Legenda mówi, że kiedy po wielkim pożarze odbudowano ratusz zorganizowano huczną ucztę. Główny kucharz do obracania głównego dania pieczeni wyznaczył młodego kuchcika Pietrka. Ten jej nie przypilnował, bo chciał obejrzeć nowy zegar na wieży ratuszowej. Przerażony pobiegł na łąkę i porwał stamtąd dwa pasące się koziołki. Koziołki jednak wyrwały się chłopcu i uciekły na gzyms ratuszowej wieży. Tam na oczach zgromadzonych mieszczan przestraszone zaczęły się bóść rogami. Widok ten tak rozbawił gości, że burmistrz darował Pietrkowi jego winę, a zegarmistrzowi polecił wykonać mechanizm, który każdego dnia będzie uruchamiał zegarowe koziołki.

W południe w Poznaniu
Poznański Ratusz
JEZIORO MALTAŃSKIE

Jezioro Maltańskie, nazywane jest też Zbiornikiem Maltańskim. To sztuczny zbiornik wodny położony w Poznaniu na prawym brzegu Warty, powstały w wyniku spiętrzenia Cybiny. A swoją nazwę wzięło od Zakonu Kawalerów Maltańskich.
Zbiornik został oddany do użytku w 1952 roku. Zajmuje maksymalnie obszar ok. 67,5 ha, zaś jego długość to około 2,2 km, a obwód 5,6 km, co czyni go największym sztucznym zbiornikiem wodnym, a drugim co do wielkości jeziorem miasta. Średnia głębokość to nieco ponad 3,13 m, a maksymalna to około 5 m. Obecnie jest intensywnie wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych.

Zachód słońca na Malcie – w tle trybuny
Park Cytadela

To największy park Poznania o powierzchni ok. 100 ha, zbudowany w latach 1963–1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. Nadano mu nazwę: Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela. Na terenie parku znajduje się kilka Cmentarzy, a w ocalałych budowlach fortecznych mieszczą się dwa muzea – oddziały Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu. Znajdziemy tutaj także Amfiteatr, rozarium, zabytkowy dąb przy Cmentarzu Garnizonowym, Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami, oraz pomniki i ciekawe rzeźby.

Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej położony na południowych stokach Fortu Winiary
Nierozpoznani – zespół rzeźb plenerowych Magdaleny Abakanowicz zlokalizowany w centralnej części Cytadeli

A co Wam się podobało w Poznaniu? Zostawcie komentarz by podzielić się wrażeniami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *