czyli stolica Dolnego Śląska na weekend

Wrocław położony jest nad Odrą. Jest to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce, a piąte pod względem powierzchni. W czasach antycznych w miejscu lub okolicach Wrocławia istniała miejscowość o nazwie Budorgis, która została odwzorowana na antycznej mapie Klaudiusza Ptolemeusza z lat 142–147 n.e. Według przekazów, gród we Wrocławiu został założony przez czeskiego księcia Wratysława w X wieku. Patronem Wrocławia jest św. Jan Chrzciciel, a święto miasta obchodzone jest 24 czerwca.

OSTRÓW TUMSKI

To najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, która powstała w X wieku na ówczesnej wyspie. Jednak na początku XIX wieku, przy okazji rozbiórki umocnień wokół miasta, zasypana została odnoga Odry, a Ostrów przestał być wyspą. Najstarszą budowlą na Ostrowie jest kameralny, późnoromański kościół pw. Św. Idziego. Jednak najbardziej rozpoznawalnym obiektem jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Natomiast popularnym miejscem spotkań i atrakcją turystyczną jest Most Tumski między Wyspą Piaskową a Ostrowem Tumskim.

Widok z Wyspy Piaskowej
Kłódki miłości na Moście Tumskim
Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
PARK SZCZYTNICKI

Park Szczytnicki to jeden z największych parków Wrocławia zajmujący powierzchnię około 100 hektarów. Usytuowany jest we wschodniej części miasta. Oprócz typowego parku, znajdziemy tam wiele ciekawych obiektów:
Iglica to stalowy monument mierzący ponad 90 metrów, zbudowany w 1948 roku jako główny akcent Wystawy Ziem Odzyskanych. Stanowi jeden z architektonicznych symboli Wrocławia.
Hala Ludowa (Stulecia) została wybudowana w latach 1911-13 jako pomnik upamiętniający setną rocznicę zwycięstwa wojsk sprzymierzonych nad Napoleonem pod Lipskiem. Obecnie jest to jeden z nowocześniejszych obiektów sportowo-widowiskowych w Polsce. Powierzchnia sceny wynosi 560 m2, a widownia jest w stanie pomieścić prawie 7000 gości.
Pergola posiadająca 574 kolumny wraz z przyległymi do niej restauracjami i zbiornikiem wodnym. Jest pokryta na całej długości winoroślą.
Ogród japoński został zaprojektowany na Wystawę Ogrodniczą w 1913 roku. W 1995 r. opracowano projekt renowacji ogrodu pod kierunkiem prof. Ikui Nishikawy z Tokio. Obecnie ogród stanowi żywy fragment japońskiej kultury.
Wrocławska Fontanna Multimedialna została otwarta w 2009 roku. Ma powierzchnię około 1 ha, w jej niecce umieszczono 300 dysz wodnych, a na dnie 800 punktów świetlnych. Wszystko to stanowi część multimedialnych pokazów wodnych odbywających się w rytm muzyki. Uzupełnieniem przedstawienia są projektory i kolorowe światła laserowe.

Iglica
Nocny pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej
Ogród Japoński
ZOO WROCŁAW

Wrocławski Ogród Zoologiczny jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce. Został otwarty w 1865 roku. Obecnie powierzchnia ogrodu to 33 hektary, prezentująca około 11 000 zwierząt z ponad 1100 gatunków. To trzecie pod tym względem zoo na świecie. Na terenie wrocławskiego ZOO znajduje się także 12 pawilonów tematycznych przedstawiające określone rejony świata oraz nowoczesne Afrykarium prezentujące ekosystemy wodne (morskie i słodkowodne) oraz lądowe fauny Afryki.

Afrykarium – wybieg dla pingwinów
Podwodny tunel w Afrykarium
Ssaki, gazdy, płazy i wiele innych gatunków znajdziemy we wrocławskim ZOO
Sky Tower

To najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Znajduje się na osiedlu Południe. Obecnie kompleks to: Wieżowiec nr 1 (wieża) – około 215 m z anteną; Wieżowiec nr 2 (żagiel) – 92–54 m oraz Podest (galeria handlowa) – 19 m. Na 49 piętrze znajduje się punkt widokowy, który jest najwyżej położonym takim punktem w Polsce, na który turystów wozi winda, pokonująca tę trasę w minutę.

Z perspektywy ulicy trudno sfotografować cały budynek
Wejście od strony ulicy Powstańców Śląskich
STARE MIASTO

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe Rynki są tylko w Krakowie i Olecku). Za to późnogotycki Ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju. Jego podziemiach działa do dzisiaj Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych.

Rynek widziany z wieży Kościoła Garnizonowego. Na taras widokowy prowadzi ponad 300 schodów.
Miniatura Kościoła Garnizonowego – Bazylika ta znajduje się przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku
Elewacja wschodnia Wrocławskiego Ratusza
Plac Gołębi wraz z fontanną nazwaną Zdrojem na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego
PANORAMA RACŁAWICKA

W 1893 roku z okazji 100–lecia insurekcji kościuszkowskiej rada miasta Lwowa zamówiła Panoramę Racławicką, która miała być główną atrakcją na otwarciu Powszechnej Wystawy Krajowej. Kierownictwo projektu powierzono Janowi Styce, który zaprosił do uczestnictwa Wojciecha Kossaka oraz innych malarzy. Sam obraz ma wymiary 15 × 114 m i przedstawia bitwę pod Racławicami (1794) – zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa. Ekspozycja, prócz samego obrazu, obejmuje sztafaż ustawiony przed nim i oświetlony tak, aby widz oglądający rozwinięte wokół niego i zamknięte w pierścień malowidło nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a gdzie zaczyna sam obraz.

Wejście do Rotundy – budynku Muzeum
Panorama Racławicka
WROCŁAWSKIE KRASNALE

Niewielkie rzeźby krasnali wywodzą się od malowanych w latach 80-tych XX wieku graffiti, a następnie happeningów organizowanych przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy” ośmieszających w sposób pokojowy system komunistyczny. Po upadku PRL-u krasnale uległy zapomnieniu, aż do sierpnia 2005 roku, kiedy to wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek ustawił pięć pierwszych rzeźb krasnali. Obecnie znajdziemy łącznie około 360 figurek w różnych częściach miasta, a ich liczba sukcesywnie rośnie.

Krasnal Motocyklista – Wentyl

A co Wam się podobało we Wrocławiu? Zostawcie komentarz by podzielić się wrażeniami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *