czyli jedna ze stolic kujawsko-pomorskiego na weekend

Toruń położony jest w dolinie rzeki Wisły. Jego prawobrzeżna część leży na Pomorzu, zaś lewobrzeżna znajduje się na Kujawach. Zajmuje 15 miejsce pod względem ludności w Polsce. Toruń jest też jednym z najstarszych miast Polski – prawa miejskie uzyskał w 1232 roku. Jednak początek współczesnemu miastu dali Krzyżacy w 1230 roku, dla których był on punktem wyjścia do podboju plemion pruskich i tworzenia państwa krzyżackiego. Patronem Torunia jest św. Jan Chrzciciel, a święto miasta obchodzone jest 24 czerwca.

POMNIK MIKOŁAJA KOPERNIKA

Pomnik znajduje się na Toruńskim Rynku Staromiejskim w pobliżu południowo-wschodniego narożnika Ratusza. Jest jednym z najważniejszych symboli Torunia. Odlany w pracowni znanego berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Tiecka, został ustawiony w obecnym miejscu w 1853 roku. Pomnik przedstawia astronoma jako postać ubraną w profesorską togę i trzymającą w lewej ręce narzędzie astronomiczne zwane sferą armilarną. Łaciński napis na cokole informuje, że upamiętnioną osobą jest Mikołaj Kopernik, torunianin, który ruszył Ziemię, a zatrzymał Słońce i Niebo.

Nocą jest możliwość fotki bez tłumów turystów. W tle Wieża Ratuszowa.
Ratusz staromiejski i WIEŻA RATUSZOWA

Toruński ratusz jest jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie i najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki. Ratusz wzniesiono w stylu gotyckim w końcu XIV w. włączając w jego mury zbudowaną ponad wiek wcześniej wieżę, którą dodatkowo podwyższono i ozdobiono blaszanym hełmem.Z ratuszem wiąże się ciekawa legenda podająca, że budowla została wzniesiona na podobieństwo kalendarza. Jedna wieża to jeden rok, cztery bramy odpowiadają czterem porom roku, dwanaście dużych sal równe jest liczbie miesięcy, zaś okien ma tu być tyle, ile dni w roku. Podobno w lata przestępne mieszczanie dorabiali jeszcze jedne dodatkowe okno, tak by kalendarz nie zawierał żadnych błędów. Dziś gmach ratusza jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego, natomiast na szczycie 40-metrowej Wieży Ratuszowej ulokowany jest taras widokowy, z którego podziwiać można gród Kopernika w całej jego okazałości.

Widok z wieży
Jedna z wystaw Muzeum Okręgowego w Toruniu
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Muzeum udostępniono zwiedzającym w 2003 roku, a impulsem do jego powstania był dar pamiątek z wypraw przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę, a prywatnie żonę Tony’ego Halika. Obecnie zbiór muzeum składa się z kilkuset różnorodnych eksponatów. Obiekty te pochodzą ze wszystkich kontynentów – oprócz Antarktydy. Mają one walor edukacyjny i wychowawczy, ukazując nie tylko źródło pochodzenia obiektów, ale również ich użyteczność. Część eksponatów pochodzi z telewizyjnego programu „Pieprz i Wanilia”, który prowadzili Elżbieta Dzikowska i Tony Halik.

Pamiątki z wypraw po Meksyku i Gwatemali
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Zamek zaczęto budować około połowy XIII wieku. Wykorzystano w tym celu umocnienia starszego, wcześniej zniszczonego grodu, co miało wpływ na nietypowy kształt toruńskiej warowni, przypominający podkowę (typowe zamki krzyżackie miały postać regularnego czworoboku). Zamek, początkowo drewniany, później wznoszony z kamienia i cegły, był rozbudowywany aż do połowy XV wieku. Ciekawostką jest to, że toruński zamek nigdy nie został zdobyty przez obcych najeźdźców. Zniszczyli go jednak najbliżsi sąsiedzi – mieszczanie Starego Miasta Torunia, którzy oblegli warownię w początku lutego 1454 roku.

Gdanisko Zamku w Toruniu
Muzeum Toruńskiego Piernika

Siedzibą muzeum jest była XIX-wieczna fabryka pierników należącej do rodziny Weese. To obecnie największe muzeum piernika w Europie posiadające również największą kolekcję drewnianych form piernikowych oraz prowadzące najszerzej zakrojone badania na temat historii toruńskiego piernikarstwa. Otwarte w 2015 roku jest efektem wieloletniej pracy Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz najstarszej w Polsce Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A, które wspólnymi siłami powołały oddział kultywujący żywe tradycje toruńskiego piernikarstwa.

Piec do wypieku pierników pochodzący z lat 60-tych ubiegłego stulecia
Krzywa wieża

Znajduje się w południowo-zachodnim narożu dawnych murów miejskich Starego Miasta w Toruniu. Swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu (1,46 m). Wybudowana została w XIII wieku jako prosta, 15-metrowa baszta obronna, jednak pod wpływem jej ciężaru osunęły się piaski, powodując pochylanie się wieży do momentu, aż oparła się ona na gruncie bardziej trwałym. Legenda głosi, że aby udowodnić swą niewinność należy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę.

Ewidentny nie pion…
Toruński Smok

Smocza rzeźba znajduje się przy Strudze Toruńskiej. Według relacji w roku 1746 r. dwoje mieszkańców zobaczyło tego dziwnego i przerażającego dwumetrowego stwora. Przelatywał nad miastem i swym wyglądem przypominał ogromną jaszczurkę. Informację dotyczące potwora zostały zapisane w miejskich dokumentach, a dodatkowo załączono do nich rysunek. Jednak oryginał protokołu z relacjami świadków dotyczących smoka uznawany jest za zaginiony, choć był widziany podobno jeszcze w latach 60-tych XX wieku w toruńskim archiwum…

Nie tylko Kraków ma swojego Smoka

A co Wam się podobało w Toruniu? Zostawcie komentarz by podzielić się wrażeniami!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *